Varsity Wrestling · Wrestling: Lancers Are SMAC Tournament Champions


  Place Points
Lakeshore High School 1st 205
Lakeview High School 2nd 181.5
Niles High School 3rd 148
Gull Lake High School 4th 120
Mattawan High School 5th 116.5
St. Joseph High School 6th 82
Loy Norrix High School 7th 77
Kalamazoo Central High School 8th 70
Portage Northern High School 9th 36
Portage Central High School 10th 29.5
Battle Creek Central High School 11th 11

It was a three horse race Saturday afternoon at Portage Northern High School’s “Igloo” as 11 SMAC teams competed for the tournament championship. Division 1 #10 Battle Creek Lakeview, Division 2 #7 Lakeshore, and Division 2 #10 Niles brought their A-game, and Lakeshore, Champions of the West, scored just enough points with its deep roster to claim the Varsity SMAC Championship over second place Battle Creek Lakeview, the Champions from the East.

Lakeshore, Lakeview, and Niles, competing in its final SMAC Tournament, each had three champions in the Varsity Tournament making the other team placements crucial.

Although Lakeview went 6-4 in head-to-head matchups against Lakeshore, the Lancers placed all 13 wrestlers in the Top 5 while the Spartans placed 10 of their wrestlers in the Top 5.

Lancer SMAC Champions are Shane Williams (140), James Harris (145), and Zeke Rohl (215).

2nd Place—Aaron Lucio (119) and Micah Hanau (135)

3rd Place—Cameron Litaker (112) and Case Rohl (160)

4th Place—Jonathan Gelesko (125, Tafara Rukunda (171), Taylor Lucas (103), and Sam Prince (152)

5th Place—Austin Dunn (130) and Diego Avello (189)

Placement matches are below. For complete tournament results from each round and for all teams, visit www.trackwrestling.com and search for SMAC Conference Tournament 2020.

The MHSAA Team Tournament starts this Thursday at St. Joseph High School as the Lancers and Bears square off for the District Championship. The MHSAA Individual Tournament begins Saturday at Lakeshore High School.

103 (3rd/4th Place Match)
Caleb Mason (Gull Lake) PINS Taylor Lucas, 5:45

112 (3rd/4th Place Match)
Cameron Litaker PINS Jared Lovell (Portage Northern), 1:05

119 (Championship Match)
Brad Collins (Lakeview) DECISIONS Aaron Lucio, 12-5

125 (3rd/4th Place March)
Colby Klinger (Mattawan) DECISIONS Jonathan Gelesko, 11-6

130 (5th/6th Place Match)
Austin Dunn DECISIONS Logan Lewandowski (Mattawan), 8-3

135 (Championship Match)
Javond Ball (Niles) DECISIONS Micah Hanau, 5-3

140 (Championship Match)
Shane Williams PINS Jakub Wayman (Loy Norrix), 1:35

145 (Championship Match)
James Harris PINS William Prowse (Portage Northern), 2:43

152 (3rd/4th Place Match)
Brian White (Kalamazoo Central) PINS Sammy Prince, 5:09

160 (3rd/4th Place Match)
Case Rohl PINS Matthew Morris (St. Joseph), 2:18

171 (3rd/4th Place Match)
Nick Saumier (Lakeview) DECISIONS Tafara Rukunda, 4-2

189 (5th/6th Place Match)
Diego Avello DECISIONS Colton Hicks (Gull Lake), 8-2

215 (Championship Match)
Zeke Rohl PINS Josh Wilson (Loy Norrix), 0:21